Екак - Как? Какво? Къде? Защо?

Намери или сподели решението на проблема си!
Дата и час: 05 Авг 2021, 18:52:07

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 730 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 73  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Велосипед
МнениеПубликувано на: 16 Окт 2015, 21:51:36 
Активен

Никове в други форуми: Същия като тук .
Започвам първи с тема за велосипеди, това сега ми е хобито през пенсионерските години.
Няма да се връщам назад да показвам какви велосипеди имам , започвам с най - новата придобивка , градски велосипед с "дамска " рамка,12 скорости вградени в главината и контра.
Вероятно е към 20 години, небрежно стопанисван ,което личи по ръждата на тръбата под кормилото , беше захвърлено под един навес от стопаните му и при дъжд е мокрено. Гумите бяха спаднали, нямали с какво да ги помпат, контрата не се задействаше и се въртеше като "свободен венец "
С докарването у дома ,първо с миещи препарати ,четки ,гъба и водоструйка му придадох вид за снимка.
След това отворих главината и видях ,че дори вътре е имало вода и се е изпарила ,но е оставила отпечатък .Механизма ми се видя добър и затова не съм го разглобявал повече , а само на лагерите подмених твърдата грес и налях към 150 мл диференциално масло.
Постегнах някои неща и го покарах 15 км, като си носех инструменти и регулирах кормилото и седалката според моя ръст.Малко по малко след раздвижването, .контрата започна да се задейства на позиции над 6 , а когато се прибрах ,даже и на 1 позиция ,но с рязко завъртане на педалите назад.
Сипах още масло и като се оправи времето ще го раздвижа още , а имам и идея да потопя механизма в масло и да загрея с газов котлон или да сложа съдинката върху вибрационен шлайф и вибрациите да спомогната за почистване на твърди частици от греста.
Надявам се и в този форум да има съпричастни към велосипедите и да обменяме мисли за тях като конструкции и ремонтите им.
Ще кача снимки след известно време , имам проблем с прехвърлянето от карта, четеца отказва да работи.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Велосипед
МнениеПубликувано на: 16 Окт 2015, 22:39:45 
Активен

shotik написа:
.....а имам и идея да потопя механизма в масло и да загрея с газов котлон или да сложа съдинката върху вибрационен шлайф и вибрациите да спомогната за почистване на твърди частици от греста.
Надявам се и в този форум да има съпричастни към велосипедите и да обменяме мисли за тях като конструкции и ремонтите им.

Не се занимавай с толкова сложни процедури.Накисни за по-дълго време механизма в газ за горене или в дизелово гориво(газта(керосина) е по-пробивна от нафтата) и след постигане на желания резултат промий с вода.Водата отмива тези горива и разтвореното в тях без остатък.Веднага след промивката с вода издухай до изсъхване със сгъстен въздух и също веднага без отлагане омасли механизма или направо му налей работното масло.Успех.Аз си падам повече по возилата с двигатели,но съм връщал към живот доста стари механизми.От личния ми опит,това е най-ефективната технология на почистване.Забележи,че и най-ефективните WD препарати си миришат на керосин!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2015, 22:18:25 
Активен

Направих всичко ,което е написано в предишния отговор, монтирах каплата на място и се повозих няколко километра.
Оказа се ,че всички скорости работят , но за контрата липсват две шайби, някаква като звезда част и една пружина, сверено по чертежи ,пратени ми от един познат. Не е фатално, може да монтирам челюстана спирачка и на задната капла , но да ползвам и контрата, която се задейства почти винаги над шеста скорост.

ето снимки
Прикачени файлове:
CIMG6222m.jpg
CIMG6222m.jpg [ 165.51 KiB | Прегледано 6164 пъти ]

Прикачени файлове:
CIMG6223m.jpg
CIMG6223m.jpg [ 128.27 KiB | Прегледано 6164 пъти ]

Прикачени файлове:
CIMG6229m.jpg
CIMG6229m.jpg [ 98.43 KiB | Прегледано 6164 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 05:49:45 
Активен
Аватар

Май тоя тип "скоростни кутии" не са разпространени много тук. Има ли части за тях?

0 8 9 9 1 4 8 4 3 7

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 08:59:29 
Активен

Точно за главини от този модел се пише , че са спрени от производство, но аз имам още една главина с повреда в нея .разпространени са в света , у нас не се долюбват, всеки си има свое виждане. Ако се ползват както трябва , мисля ,че няма проблем , греши се в начина на превключване , за момент трябва да са спрени педалите и тогава да се превключват скоростите. Свиква се . дори е хубаво ,че ако спреш на висока скорост , на място можеш да превключиш дори на първа. Има и няколко модела на които може да се въртят педалите и да се превключва. Вътре всички зъбни колела са зацепени, само превключващия механизъм е различен и се движи.
Недостатък е повишеното тегло и увеличен процент на триене на зъбните колела, както и по - сложната конструкция, а цената като нови е доста солена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 10:07:10 
Активен
Аватар

:goodpost: :ThankYou:
А дори не знаех за съществуването на такива скорости за велосипеди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 10:08:57 
Активен
Аватар

Гледам се продават велосипеди втора ръка с подобни скорости - струва ли си купуването ?

0 8 9 9 1 4 8 4 3 7

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 11:48:19 
Активен

Системата с такива предавки е всъщност може би най-старата.Имаше такива скорости на почти всички "корекомски" велосипеди още от 70-те.Обикновено обаче те бяха с по 3,рядко до четири предавки.Неприятното е,че наистина при неправилно боравене има повече шансове за повреди,сравнено със скоростите с прехвърляне на веригата.Предимство е компактността,класическия вид на велосипеда,липсата на открити механизми....
Има и други подобни механизми,при които превключването става с леко чукване на "контрата".В смисъл,че ако задържиш контрата остава на същата предавака,но ако леко чукнеш и пак завъртиш напред,вече е на другата предавка.Те са обикновено с по две предавки,рядко с три.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 12:43:46 
Активен

Още в началото на миналия век са създадени първите главини с три вътрешни скорости, сега има дори с 14 скорости , а хибридни -с три вътрешни и седем външни венеца стават 21 скорости .
Аз от 1975 година имам английска главина от Чопър ,монтирана на сгъваем велосипед, никакви проблеми не съм имал с нея ,дори и сега да се кача , тръгвам без проблем.

Дали да се купи ?
Това всеки трябва да прецени , в предишен отговор съм написал предимства и недостатъци, разбира се не са всички , по възможност ,ако имате познат ,който разбира или поне ползва велосипед с такава главина ,нека той провери.
За София мога да съдействам .
Имам английски немски и японски главини на мои велосипеди, от три , четири ,седем и дванадесет скорости ,някои са с контра ,други не .
Има доста материали , където са показани чертежи,клипове, описания и др. Но всичките тези неща ги има в интернет и може да се търсят с търсачките.
Ето един велосипед на прилична цена със седем вътрешни скорости

http://olx.bg/ad/velosiped-kettler-alur ... 14ae616efd

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2015, 16:02:32 
Активен
Аватар

Ейй, като енциклопедия си на тема велосипеди :doubleup:

Всъщност колко велосипеда имаш? Струва ми се, че можеш да направиш свой собствен музей! Имаш ли снимка на всичките ти велосипеди заедно? Ще е интересна гледка! Сигурен съм, че доста колекционери ще ти завидят!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 730 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 73  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]