Екак - Как? Какво? Къде? Защо?

Намери или сподели решението на проблема си!
Дата и час: 10 Май 2021, 07:40:41

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2021, 16:28:27 
Новак

Здравейте,
вчера се сблъсках със странен проблем с батерията(14.4v). Купих я миналата година и съм я ползвал 1-2 пъти. Присадил съм я на един акумулаторен тример за трева на Бош. Вчера реших да покося малко но се оказа, че тримера не работи... премерих батерията с мултицета - показа 10.4v . Помислих, че има умряло акумулаторно тяло, или батерията се е разредила зимата от студа. Отворих я и започнах да меря телата едно по едно - оказа се че всички са балансирани и показват 3.6v +/- някакви стотни. Премерих напрежението на пакета- 14.4v, премерих напрежението на товарните изводи дирекно върху BMS платката, за да изключа проблем с кабелите - 10.4v??? Премерих напрежението на изводите за зареждане - 12 и нещо волта??? Направих и още един експеримент - премерих напрежението при включен товар - 0.0v. Опитах се да заредя батерията с оригинално зарядно(имам две) - и с двете не се зарежда. Явно има проблем с BMS платката. Не съм специалист и имам ограничени познания. Бих се радвал да ме посъветвате, насочите какъв е проблема с батерията, какво да премеря или къде да търся проблема, ако симптомите ви насочват...

Предварително благодаря

Прикачени файлове:
20210426_164527.jpg
20210426_164527.jpg [ 675.04 KiB | Прегледано 178 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2021, 20:33:02 
Активен

Струва ми се ,че батерията е "умряла". Щом на празен ход има напрежение ,а под товар е "0".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2021, 21:36:50 
Активен

По вероятно е да имаш някой скапан елемент. Вземи една крушка от фар и натовари всеки един елемент с нея и гледай как се държат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2021, 22:26:09 
Активен
Аватар

lov написа:
По вероятно е да имаш някой скапан елемент. Вземи една крушка от фар и натовари всеки един елемент с нея и гледай как се държат.

И аз имам една батерия с умрял елемент ими точи и паралелния на него... дали знаете някой който може да ми изпълни качествен ремонт на разумна цена, че тя цялата батерия е 60лв..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2021, 22:31:14 
Активен

Я да хващаш поялника. :D Толкова ли няма от де на намериш един елемент и да си го смениш. Имам да ти подаря ама те куриерските станаха златни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2021, 22:46:47 
Активен
Аватар

lov написа:
Я да хващаш поялника. :D Толкова ли няма от де на намериш един елемент и да си го смениш. Имам да ти подаря ама те куриерските станаха златни.

Имам истински елементи, ама мойте са по 2500мач, а заводските са 1500мач... и не зная какво ще се случи...
Иначе разглобявам батерията, вдигам пакета от 2 елемента с iMax-а като когато прави проверка за супер разреден елемент го лъжа със здрав такъв... така държи няколко дни и след това пак е на 0... не точи елентите в който са последователно, а само тоя който му е в паралел(не вярвам и двата да са изпаткали).. другия вариант е БМС-а, ама пак не ми се вярва да е от него..
За протокола батерията е Ейнхел 18волта на година-две.. нямам гаранция, защто не са купувани от тук..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2021, 23:04:03 
Новак

На 99% съм сигурен, че не е елемент, директно към пакета вързах електромоторче с цел да разредя още елементите и да пробвам да ги заредя... след близо 5 минути въртене на мотора, батериите паднаха само с няколко десети...зарядното пак отказа да зареди батерията... Някъде по западните форуми четох, че има задействана защита на BMS, от силно разреден елемент или друг проблем, но нямаше подробности ... друго, което намерих е че някой от MOSFET-овете може да е дал фира... но не знам как да ги проверя, а и свалянето им от платката ще е голямо забавление...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2021, 23:31:09 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: edemy2001
Според мен най-напред почисти окисите около мосфетите (в дясно горе на снимката), диода който е по снимката горе в ляво, по пистата горе в средата и тогава пак пробвай. Мосфетите се управляват с напрежение, а не с ток. Т.е. окисите са достатъчно добър проводник за да им сбъркаш работата.
Като направиш тези неща може пак да говорим дали има други проблеми.

тел: 0879326382

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2021, 23:31:55 
Активен
Аватар

Имам китайски BMS за 14.4в, ако искаш ще ти го пратя да си преработиш батерията, ще ти го дам както си е от китай, и ще го пратя с БГ пощи за 50ст..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2021, 23:32:52 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: edemy2001
П. П. Горе вдясно не е диод, но пак си е окислено здраво...
Още на няколко места виждам по снимката боклуци, които не им е мястото там. Ако не си на ясно за къде става дума утре преди обяд ще рисувам по снимката, че от таблета ми е мнооого тегаво...
95%, че почистването ще оправи нещата!

тел: 0879326382

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]