Екак - Как? Какво? Къде? Защо?

Намери или сподели решението на проблема си!
Дата и час: 10 Май 2021, 07:21:54

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Мар 2021, 08:39:04 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: big_dragon
Krass написа:
За да работи плазменият резак, трябва детайла, който ще се реже да е замасен, и човката на резака да е опряна, за да се получи дъга. Възможно ли е да се изтегли един кабел от масата, който да се свърже към външната част на дюзата, така че при вдигната ръкохватка да излиза плазма. Питам защото понякога се налага да се режат боядисани метали, а боята не позволява разпалване на дъга. :?

Те тази е с пилотна дъга:

Изображение

Имам я от две години. Покупката е за да си направя металната конструкция на гаража.
Представи се задоволително.
Машините с пилотна дъга се познават по допълнителната букса, в слуая е червената гайка
до буксата за управление, но горелката също трябва да го може...

Особеното на машината е, че при натискане на спусъка, пилотната дъга гори 1...2 секунди
и гасне, т. е. тя също се управлява от машината.
Ако я преправиш по начина, който предлагаш, пилотната дъга ще гори постоянно и ще унищожава дюзите.

Ето ти още такива машини:ЦЪК и ЦЪК

ПП Пилотната дъга е тази, която пали предварително при наличие на замърсяване или някакво
непроводимо покритие върху детайла който режеш, почиства го и създава условия за
възбуждане на основната дъга.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2021, 11:00:48 
Активен
Аватар

Момци, нека уточним малко нещата. Високочестотното палене е когато имаме неподвижен електрод и дюза и те нямат електрически контакт помежду си. Високото напрежение пробива между тях и създава условия за възбуждане на основната дъга. Ако по някаква причина не се запали основната, след секунда /примерно/ угасва и високочестотното палене.
Другия тип плазма са с подвижен електрод или с подвижна дюза. Те имат електрически контакт, и при натискане на бутона въздуха ги разделя. При това се получава дъга която се издухва под налягане към детайла за рязане. Ако нямаме детайл, угасва дъгата.
И при двата вида палене, ако нямаме детайл за рязане се гаси дъгата с цел защита на електрод и дюза.

Панайот Бърдарски 0887 60 77 22

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2021, 15:01:40 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: big_dragon
Да, така е.
Машините от масовия китайски производител, които съм показал и които коментираме, са от първия тип.
Ръкохватките на плазмотроните от втория тип машини, струват около два пъти повече и нагоре
от цялата китаиска машина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2021, 01:02:09 
Активен

Krass написа:
...така че при вдигната ръкохватка да излиза плазма. Питам защото понякога се налага да се режат боядисани метали, а боята не позволява разпалване на дъга...

Има плазма която работи с постоянна плазма независимо дали работиш с нея или си я оставил на масата. И не и трябва компресор/газ.
Реже и заварява (не само стомана/джилязу). За рязане само водица (водна чаша за час работа), за заваряване - водка (вода със спирт).
Нооооо... цената....
:наздраве3:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2021, 22:27:17 
Активен

Сина иска да рисува на желязо и с плазма върху ламарина ще стане дай лесно , обаче аз нямам опит с плазма така че следя темата .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2021, 14:15:02 
Активен
Аватар

Ето за това питам. Не машината, а шлангът е по-специален.
phpBB [media]

И това.
phpBB [media]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2021, 16:46:35 
Активен

Я малко помисли какво става със соплото от втория клип. Къде най вече отива енегрията дали най големия ток не протича към по близкия електрод. На първия клип наистина шланга е по друг но по начина на свързване нещата пак не трябва да са така. На истинските машини тока към соплото е ограничен в самия апарат и след като запали основната дъга се прекъсва. Те за това са и по скъпи.

Аз се бях зарибил да си взимам но от Италия от една друга верига подобна на Лидъла но с тези карантини явно няма как да стане поне за сега. Та излезна една наистина нормална оферта на току що открито магазинче в алито. Колкото и да са излъгали с ампеража и максималната дебелина на рязане 19мм пак ще трябва да бачка поне до 5-6 мм. Което мен напълно ме устройва. Пък ако има вътък и за нагоре поне до 10мм добре дошло. :) По курса за деня излиза 165 лева и доставката е от Франция до 16 дена. С помотването за изпращане че го дава до 8 работни дена да ги сложим максимум месец. Доволно. :поклон:

https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 60dbdFZVTw

п.п. Имах и едно спец купонче което трябваше да оползотворя че изтичаше та съм с $10 на долу от тази цена. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2021, 17:17:54 
Активен
Аватар

И в двата случая дъгата се образува между централния електрод и външната част на дюзата, тази с отвора, през който въздухът я издухва. В единия случай външният електрод се замасява опирайки се в детайла. в другия случай, с вътрешен проводник свързан към куплунга на машината. Не мисля, че има някаква разлика. Плазмата се образува вътре в дюзата, а не отвън. Ще пробвам втория клип. Дюзи имам бол. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Мар 2021, 21:55:49 
Активен

Види ми се не щеш да вденеш какво се обяснява и скоро ще има тема от къде да си поръчам евтини консумативи. А и няма да са само консумативи а ще трябва и нова горелка. :D

:drinks:

п.п. Прочети ако трябва няколко пъти поста на Панайот от предната страница. Дано поне малко захапеш.
И виж на първия си клип дето на горелката има една телена скобичка която дистанцира дюзата от детайла. Помисли как да си спретнеш една такава ако можеш. Много помага за точно рязане особенно на по дебел материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2021, 00:28:00 
Активен

Е така се гледа техниката в гаража на един приятел :D Прекъснал команден кабел в шланга-вадим външен кабел.Чисти се и се продухва само като вземе да припуква от стружки и замърсявания. Това хасковско чудо е на километри срезове, а е от най-евтините.Сега се оказа,че му е изгорял ключа,като дойде новия ключ и тръгне ще си поиграя и с опити с рязане и с консумативите в горелката,че нещо принципите на работа и аз не можах да си ги доизбистря за сега..

Прикачени файлове:
IMG_20210306_172821.jpg
IMG_20210306_172821.jpg [ 3.74 MiB | Прегледано 152 пъти ]
IMG_20210306_172827.jpg
IMG_20210306_172827.jpg [ 3.38 MiB | Прегледано 152 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]