Екак - Как? Какво? Къде? Защо?

Намери или сподели решението на проблема си!
Дата и час: 10 Май 2021, 07:01:40

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2016, 19:03:55 
Активен
Аватар

Чудя се за плазма(някоя от хасковските може би), но не съм чел колко е дебита за въздуха. Често режа дебели железа и с малък шлайф си е мъка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2016, 20:57:30 
Активен

Ако трябва да бъда честен,аз също съм пред покупка на машина,но се чудех кое ще ми е по-полезно-лесно преносимо телоподаващо,за да не мъкна старата тежка машина напред назад,или плазма.Има работещи плазми на достъпни цени.Обаче нямам никакъв опит с плазмите,а от това най-много ме е страх-когато не мога сам да преценя кое си струва и кое не.Пусто и покрай мен няма никой,който да работи и да сподели опит.
До тук разбрах няколко неща за плазмите-пречи ръждата,боята и т.н. замърсявания.Второ-има значение с какъв старт е.Пожароопасна е-хвърчи си разтопен метал и трябва много да се внимава какво има наоколо и под детайла и то опасността е в много по-голяма степен сравнено със заваръчните машини.Компресор за нея? Плазми 40А режат свръхсили 12мм,а прецизно рязане без необходимост от много допълнителна обработка до около 8мм и май зависи от метала.От там нататък среза прилича на нащърбен срез от газов резак. По-мощните плазми и особено такива с вградени компресори са все още неоправдано скъпи,като за моите(предполагам и твоите) дейности.
Ако някой е научил нещо ново по въпроса да казва.Технологийте и цените на пазара постоянно се менят.
За сега реших да вложа в нова комбо машина,на път е да се осъществи покупката,а след като направя следващата поръчана ми машина,може да се облажа и с интересна новост и надявам се улеснение като плазма.Но само след проби и обсъждане и оглеждане на всички подробности.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2016, 09:33:39 
Активен
Аватар

Плазма над 40А /реални/ само трифазна!
Въпроса с избора е труден. Идвали са за ремонт и от китайските евтини, и от маркови производители...
Всъщност плазмата си е един инвертор с по-различно изходно напрежение и друго управление. Няма нищо специално в силовата част, но в управлението обикновено се използува микроконтролер и ако сдаде - нова платка. В китайските са прости управленията - поне тези които съм виждал. Та според мен ако не е за ежедневно натоварване, а за хоби приложение - всякаква ще свърши работа.

Панайот Бърдарски 0887 60 77 22

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2016, 11:54:55 
Активен

pansim написа:
Плазма над 40А /реални/ само трифазна!
Въпроса с избора е труден. Идвали са за ремонт и от китайските евтини, и от маркови производители...
Всъщност плазмата си е един инвертор с по-различно изходно напрежение и друго управление. Няма нищо специално в силовата част, но в управлението обикновено се използува микроконтролер и ако сдаде - нова платка. В китайските са прости управленията - поне тези които съм виждал. Та според мен ако не е за ежедневно натоварване, а за хоби приложение - всякаква ще свърши работа.

Разликата в консумацийте на плазмата и електрожените идва от различното съотношение изходен ток/изходно напрежение,нали? Доколкото знам плазмата работи с високо изходно напрежение и за това консумацията и от мрежата при толкова нисък ток на изхода е голяма.

Последна промяна viks на 05 Окт 2016, 16:12:02, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2016, 11:58:54 
Активен

Никове в други форуми: Същия като тук .
Някакъв клип, дано е в помощ на идеята

http://cocktailvp.com/plasma-cutter-circle-tool/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2016, 15:55:48 
Активен
Аватар

Колегата viks е напълно прав.
Плазма 40А е приблизително равна на заваръчен инвертор 180А като потребление на енергия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2016, 00:32:08 
Активен

Не на всички пречи ръждата, боята ... и не всички искат компресор.
Има и такива дето работят с вода - разход на вода за плазма около една водна чаша за половин час работа.
Е не режат май над 10ммно пък режат не само метални предмети защото работят с косвена дъга.

phpBB [media]

Заварява чугуний, халумин, неръждавейка ... Може да си го ползваш като обикновен оксижен за запояване с твърд припой.
И друго, може да се използва в затворени помещения с проблема вентилация.
Не отделя вредни газове освен ако самия детайл не е нещо боядисан или има някакви пластмасови покрития.
Демек спокойно може да си режеш и заваряваш в някоя шахта, тунел, канал ...
Недостатък - цената. :D
:наздраве3:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2016, 10:30:07 
Активен

Плазмите за заваряване са съвсем друг модел машини така че не ги вкарвайте в тая група тук. Боя и ръжда не им пречи само дето пукат малко но то същото се получава и ако въздуха от компресора върви и с някоя капка конденз. Могат да режат и диелектрици като да кажем дори и дърво стига от долнат страна да има достатъчно дебел токопроводящ слой.
Другото важно нещо са консумативите които не знам защо никой не им обръща внимание. Имай в предвид че не са никак евтини.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2016, 12:47:03 
Активен

Не говорим за заваряване,само сравняваме работата на силовата част на тази електроника при инверторен електрожен и при плазма за рязане. А относно ръждите и т.н.,тук-таме колеги по форумите имат плазми и споменават от опит как се държат тези апаратури.Аз лично не съм работил с такова чудо,но са ми носили кофти отрязани детайли и от там знам за възможностите относно дебелините.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2016, 08:47:32 
Активен
Аватар

Всеки за себе си трябва да прецени дали наистина му трябва пламен резак. Разбира се задължително и хубав компресор с него. И както правилно е написал lov, консумативи...
Та...зависи...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]