Екак - Как? Какво? Къде? Защо?

Намери или сподели решението на проблема си!
Дата и час: 05 Авг 2021, 16:21:23

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Май 2020, 21:59:03 
Активен

Здравейте!!
Чисто нов съм, до сега не съм писал никаде в никакъв форум, затова моля по старшите за снизхождение.
Към въпроса.
От доста години заварявам с аргонов апарат ac dc 330a. с импровизирано охлаждане с помпа от кафемашина с премахнат клапан за налягане и туба с антифриз.
Проблема е че след продължително заваряване помпата прегрява.
До сега съм сменил доста помпички, не са скъпи, но са доста дразнещо шумни и постоянно трябва да ги спирам.
Когато заварявам обикновенно е много отговорно и това ме натоварва допълнително.
Търся идея за някакъв вид помпичка за тази цел.
Този занаят вече не ми е основния и не искам да купувам каквото трябва.
Поздрави!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2020, 23:59:23 
Активен

Такъв тип помпа може би е най неподходящата за тази цел. Тя не е предвидена за продължителна работа и за това загрява.

Руснаците ползват такива китайски помпи. Хвалят ги но колко карат не знам. Ако е имало нещо друго по добро да са го показали. :D

https://www.aliexpress.com/item/3285779 ... 2e0edEJNtS

По параметри напълно отговарят на изискванията за дебит и налягане на фабричното ти охлаждане. Дебита им е по голям от тази на кафе машината. :) Помпата е мембранна така че нямаш проблем каква охлаждаща течност ще ползваш. Двигателчето е колекторно и носи в някакви граници регулиране за да не напъва на максимален дебит ако не е необходим. Захранване може да се приспособи компютърно. За шума тази вероятно е малко по безшумна но може да се помисли за някаква шумоизолация в кутия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2020, 10:08:27 
Активен

Не бях се сетил за тези, по пръскачките имало всякакви дебити и налягания, включително и безчеткови.
При мен е по важно налягането, тъй като съм си направил удължител 5м. с байонетни и бързи връзки към оригиналния 4м.
Има ли някаква циркулация, няма проблем дори на максимална мощност.
Моето п. в. е по малко от на машината.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2020, 21:27:10 
Активен
Аватар

а радиатор с венилатор има ли в системата ти ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2020, 21:59:32 
Активен

Четох на един за конструкцията ползваш такава помпа. При него шланга беше 6 метра или обща дължина на системата нейде около 15-16м. Практически доста голямо хидравлично съпротивление при 5мм маркучи. Та същата помпичка е успявала да върти системата дори при намалена мощност.
Оригиналното охлаждане предлагано към неговия апарат го дават на 3,5 а тази помпа е 8 бара.разликата в дебита също с такава разлика. Та колкото и да са излъгали китайците с техните мерки, на половина да е пак се включваш.
За принудително охлаждане ползваше радиаторче за парно от кола. Вентилатор пак компютърен на 12 волта и течността излизала от него със стайната температура. Търсих темата да я покажа но не успях да я намеря. А имаше какво да се види защото освен сандъка беше добавил и защити да следят какво става с охлаждането. Беше му докарал истински търговски вид. :)
:drinks:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2020, 23:22:06 
Активен

Мисля че в реална обстановка не е необходимо да има дори радиатор.
Стига да не работи някой на пълен работен ден и да има един пред него да подготвя детайлите.
Когато има най голяма нужда от охлаждане на големите мощности, то и аргона е на над по спомен (защото въртя без да гледам манометъра) 10л.м. и той помага до някаква степен.
Голяма бутилка аргон свършва преди да се стопли добре тубата.
Аз съм с 20л. туба пълна с към 15л. антифриз.
След такава работа на промелив ток с пулс за алуминии, главата ми все едно е била в микровълнова фурна.
Отделно почти винаги нищо не се къса на удобно място и трябва да се прави акробатика, подготовка на детайлите, зачистване на електрода и времето върви.
Но знам ли може само аз да съм така, има сигурно по железни хора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2020, 00:35:52 
Активен

То е ясно но така и така си решил да преправяш ще ти кутия да да вкараш захранването и на мястото на тази 20 литрова туба с антифриз можеш да събереш всичко че даже и в по малък обем и да ти е по малко като количество работната течност. Една змейка от медна тръба прикапана към някой от страничните капаци би ти свършила работа или да прекроиш някой кондензор от хладилник. Има и с по дебели тръби за да не увеличаваш съпротивлението. Вентилатора на компютърното захранване ако ползваш такова ще може да обдухва и охладителя. Ако ползваш такова де, и не го правиш с някой траф.
А ако са ти проблем заварките тука има един заварчик с аргон. :D
:drinks:
А относно нервите не си само ти. Мога с часове да ровя нещо под лупите и да не ми трепне ръката. Даже не усещам как върви времето. А друг път просто не става и зарязвам всичко.

п.п. Точно с такъв кондензор от хладилник съм почнал да правя едно компресорче пак от хладилник. Бутилка от фреон и кондензора огънат на дъга по бутилкката. Понеже ми трябва за сух въздух за това и толкова голям. А и ще е с двойна функция. Веднъж по предназначение а второто е като решетка /капак/ на цялата играчка. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2020, 10:25:12 
Активен

Страхотна идея ми даде.
Възможно е да се вгради радиатор на единия страничен капак отвътре.
Мястото позволява радиатор ш. 400мм в. 300мм и до 20мм на вътре от капака
Ако не е достатъчен може и от другата страна да се сложи втори с качественни силиконови маркучи със сигурни връзки.
Може би връзките ще най добре да са отвън.
Така ще се ползва охлаждането на самия апарат, където работата на вентилаторите нараства с увеличаването на температурата.
За трансформатор за захранване не си и помислям, ще е малко импулсно и то вградено по възможност вътре.
Да тръгва заедно с включването, че често забравям.
Много по компактно ще стане, че сега като трябва да го пренасям, подготовката ми е като на кораб за отплаване.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]