Екак - Как? Какво? Къде? Защо?

Намери или сподели решението на проблема си!
Дата и час: 05 Авг 2021, 16:35:53

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Юни 2020, 13:00:07 
Активен
Аватар

Върти ми се из главата да направя някакво електрическо колело, та келешите да си бръмчат покрай блока. Въпросът ми е някой ползвал ли е елементи 18650 от лаптоп за тази цел? Ясно ми е, че са нискотокови, но по 4 в паралел, 6S пакет би трябвало да дадат към 15А ток. Платка за защита и балансирано зареждане ще им сложа.
Първоначално съм решил да експериментирам с двигател и редуктор от винтоверт, а после евентуално да взема мотор 250W с редуктор.
Иначе ми е пределно ясно как трябва да се направи истинско, но това е вид експеримент и целта е да стане за без пари ако може :)
п.п. За да не се чудите от къде ми идва вдъхновението, ами изпаднаха няколко стари батерии от лаптоп, като част от елементите са с остатъчен капацитет 2300-2400mAh
Изображение

Последна промяна DundyTheCroc на 25 Юни 2020, 14:00:19, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2020, 13:58:47 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: edemy2001
Предполагам, че ще стане при такава схема да дават между 12 и 15-16 А. Само, че за един сезон най-вероятно ще сдадат багажа точно заради това, че не са предвидени за голям ток. А за 6S платки имам налични - http://windsolarhydroenergy.eu/index.ph ... duct_id=60 - цената е с 10% надолу за членове на форума.

тел: 0879 тридесет и две 63 осем 2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2020, 14:01:55 
Активен
Аватар

Колкото изкарат, важното е да не се запалят.
Платка съм си поръчал, благодаря за предложението.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2020, 14:05:52 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: edemy2001
За запалване вероятността е мнооооого малка. Връзвай групите с дебели жици - поне 2 кв.мм. Брат ми ако прочете темата може да ти даде някой акъл за изравняването на групите акумулатори (ще му драсна да погледне!).

тел: 0879 тридесет и две 63 осем 2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2020, 14:10:40 
Активен
Аватар

2.5мм2 вероятно ще ползвам, на повечето елементи са запазени и част от кербованите за тях ленти, ще се ползват където може.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2020, 20:06:33 
Активен

Никове в други форуми: Константин Демирев
Двигател от винтоверт е твърде слаб за случая.Трябва ти мотор тип 750.В Ютуб има доста разработки на електро велосипеди и водни скутери с този мотор.Въпреки по-голямата му мощност,вързват в паралел 2,4 или 6 мотора.Колкото до акумулаторите специалистите съветват да се вързват в паралел ,след като се разреди всяка клетка до 3 в.Ако има голяма разлика в напреженията се палят от протичането на голям ток в момента на свързването.За себе си реших,че не ми е удобно да ги разреждам по ред причини и постъпих точно обратно-заредих всяка клетка поотделно със зарядно за телефон и защитна платка от акумулатор на телефона.Изравнявам напреженията на отделните клетки непосредствено преди свързването с товарна лампа или доп.свързване към зарядното.По този начин съм свързал над 150 клетки и не съм имал проблеми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2020, 22:52:07 
Пустинна лисица
Аватар

Недостатъкът на такъв вид разработки, както съм имал възможност да се убедя от нееднократни опарвания е че като ти се счупи/изхаби/изгуби ключовият елемент на проекта и всичко отива на кино. Имам предвид най-вече разработки с цел оползотворяване на нещо нестандартно но изпаднало от някъде без пари. Тук не е точно така, защото 18650 са стандарт и могат винаги да се намерят нови, но по-скоро заради количеството им. Ако трябва да купиш такова количество за подмяна - ще бъде ли финансово оправдано? Виж ако периодично ти изпадат - тогава евала, няма никакъв проблем.

:drinks:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2020, 09:17:05 
Активен
Аватар

Точно защото ми изпадат съм решил да го направя, ако трябваше да купувам щях просто да взема готова батерия. Имам налични и оловни по 7 Ah 12V ако нещо се обърка.
За свързването нямам притеснения, първо ги минавам на няколко цикъла разреждане-зареждане с Imax B6, така или иначе трябва да им проверя капацитета, накрая напреженията са изравнени.
Остава наистина отворен въпроса за мотора, аз ще го ползвам с редуктора, предавателното число ще е по-малко от 1 към задната гума, тя самата ще е 20 инча, дано носи келеш 40 кила.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2020, 09:58:31 
Активен

Не че нещо, но аз съм привърженик децата да въртят педалите. Такова бих си направил за мене, но за внуците никога. Даже и не бих им купил. Движението е здраве, а децата точно от движение имат нужда с тези телефони.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2020, 10:10:39 
Активен
Аватар

А, той моя си кара и с педали, то това е само за начесване на крастата, по-скоро моята :)
Иначе реве за електрическа тротинетка, никога няма да му купя.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]