Екак - Как? Какво? Къде? Защо?

Намери или сподели решението на проблема си!
Дата и час: 13 Авг 2020, 08:46:36

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Авг 2020, 00:00:48 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: crez
hidrazin написа:
Е тъй де, стига да е с четки.
Иначе ако crez иска да види повече мощност и обороти, да го включи така:

Прикачени файлове:
Матор DC.jpg

Диода какъвто намери за 10-тина ампера и напрежение поне 400V.
Смяната на оборотите мисля е ясна - обръщане на диода или размяна изводите на матора.
:наздраве3:
P.S. Преди мооооого години първата ми косачка за райграса беше самоделка.
С четков универсален електромотор 127V и диод... :D

Хидра,тая схема не сработи,диода е 15А 400В :стена: При включване мотора направо избухна,появиха се пламъци от четките, :оо: иначе завъртя. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2020, 11:11:12 
Активен

Кофти. А сложили поне предпазител?
По принцип при такива експерименти се използва нещо да ограничи евентуалния голям ток - лампа с жичка, нагревател от печка...
Явно си иска оригиналното управление което вероятно следи и регулира и тока през мотора.
След избухването дали е оцелял?
И в крайна сметка за кво ти е тоя мотор?
:наздраве3:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2020, 21:10:14 
Активен
Аватар

Незнам дали оцеля,утре ще го пробвам на 24в. За какво ми е???? трябват ми 10К обороти без почти никаква мощност,ще се монтира един диск за шлаифане и така заточвам ножовете за абрихта. При заточванети се отнемат микрони,така че няма нужда от голяма мощност. Сега е с д-л 2800 обр.нооо не върщи работа както трябва. С флекс не става,ако това е съвета. :drinks:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2020, 00:02:29 
Активен

Що си се заблудил че камъка при заточване не е натоварен. Аз заточна мини машина с двигател под 0,35 - 0,5kW не съм виждал. Оборотите са свързани с периферната скорост на абразива и трябва да са толкова колкото е препоръчал производителя. Той може да издържа и повече но в зоната на отнемане на материала е по вероятно да получим прегаряне и разкаляване. Съвсем не важи правилото на Мечо Пух даже е противопоказно.
Ако кажеш какво искаш да правиш с подробности може и да помогнем. Снимай това което имаш и ще говорим по същество.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2020, 02:09:56 
Активен
Аватар

Иво,знам много добре за зоната на рязане, в случая не трябва да се допуска прегряване,изгори ли "конеца" на ножа после трудно се оправя. То да стане пък ще видим. Сега се налага да прекарвам ножа 15-20 пъти,понякока и повече през диска за да го оформя и заточа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2020, 07:52:17 
Активен

:вино:

Последна промяна Илчо Илиев на 02 Авг 2020, 17:49:51, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2020, 09:26:40 
Активен

Не знам машина дето да заточва добре с 2-3 минавания.
Ще ми е интересно да видя. Знам такива дето главата се разхожда 20-на пъти да обере неравностите на грубо и после почва да точи. Явно не мога да бъда полезен. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2020, 15:33:45 
Активен
Аватар

Преди ги давах да ги точат на шлайф машина с охлаждане разбира се,да ама отнема много от ножа. Фактически те не са прецакват тотално с изключение когато мине пирон. Аз си направих такъв станок и заточих чифт, ами добре става не прегаря,разбира се след това следват няколко /според гриита/ белгии. Ще пробвам с резервните. Днес пробвах мотора /след 220 волтовото избухване/ на 24в DC работи има мощност но не мога да определя оборотите. Жалко нямам реостат за да го пробвам на повече. Иво мислих и за мотор от съвременна пералня, но нещо ни ми хареса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2020, 18:37:27 
Активен

3 000 оборота са напълно достатъчни и камък 150-200мм. Той си е предвиден да работи точно в тази област. Не знам за какво ги точиш с тези белгии после. Но те нямат работа там при правилно заточване. Тва да не ти е ръчно ренде.
И ми е много интересно колко често ти се налага да точиш ножове. Ти да не си открил дърводелска работилница за серийно производство. Ако е така вече си заслужава да си имаш машинка но все пак трябва да приемеш че ножовете са консуматив.
А и другото не знам къде си ги давал но няма луд шлайфист да си губи времето с теб че да ти отнема много материал. Що да се разправя да ти пили ножчетата за да ти вгорчава живота като може да вземе парите на още някой клиент днеска. Аз такъв идиот не познавам.
А и ако караш само за собствени занимавки не е лошо да се запознаеш точно с ъглите на заточване. То си е цяла наука. Може да ти изглеждат много добре но това е само привидно защото бързо се затъпяват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2020, 00:38:04 
Активен
Аватар

Камъка с който ги точа е флексова шлайф шаиба,така че тя носи обороти. Колкото до белгиите не си прав,ножовите са като за ръчно, виждах майстор даже с диамантена белгия ги минава /жалко нямам такава,а май доста е скъпа/. Белгиите са да се махне конеца и максимално да се изравни режешата повърхност,заточени така дават перфектно гладка повърхност и имат голям ресур на работа между две заточвания в сравнение заточени само на машина. Пробвано и е така.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]