Екак - Как? Какво? Къде? Защо?

Намери или сподели решението на проблема си!
Дата и час: 05 Авг 2020, 02:14:44

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Апр 2020, 20:32:05 
Активен

Здравейте,
реших да послушам съвета на колега от форума(няма да споменавам кой, ако той реши нека каже :) ), и да пусна тема. Предстой ми изградане на система за отопление, но тъй като в града разбрах само за двама майстори, а отзивите за тях не са много добри, реших да потърся помощ онлайн. Готов съм да си заплатя за услугата! Та, необходим ми е проект, по който да се ръководя, така че сам да мога да си прокарам инсталацията. Става дума за котел на твърдо гориво. Къщата е на два етажа, без изолация и с двукатна дървена дограма, която уплътнява добре, но не е със стъклопакет. Височината от пода до перваза на прозорците е 70см, като само в една от стайте, тази на първия етаж, която граничи с котелното, е 66см. Пускам чертеж на двата етажа. Не знам доколко стълбището между етажите е добре да бъде неотопляемо. Котелът ще се намира вън от къщата, в пристройка, която предтой да изградя, и ще бъде долепена до къщата и ще граничи с външната стена на стаята на първия ета. Оттам мисля да влязат тръбите, а не през мазето. Тъй като пода на първия етаж е на около 80см от кота нула на котелното. Системата ще е отворена с разширителен съд на тавана(неотопляем). Стаите на първия ета са с височина 2,50м, тавана е плоча, а на втория ета височината е 2,40м, гипскартон с 25см вата. Ще се радвам, ако някой може да помогне. Бойлерът на първия етаж е 200л. Стаята, която е 9кв.м. на първия ета се пада кухня. За там не знам кой вариант е по-удачен- стенен конвектор или подово, защото няма да има място за радиатор, освен ако не е отдясно на вратата и не знам така разположен, доколко ще отоплява добре.

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2020, 03:00:48 
Активен

Хубаво си решил да правиш отопление, не е сложно, и искам да ти кажа някои неща. Не е добре разширителя да е на тавана, първо може да замръзне второ може да прелее. От къде ще се влиза в котелното, представи си сняг виявици и ти претичваш до котела, моя е така и тоя филм го гледам всяка зима, даже и по задник съм слизал като се заледи. Не е приятно да имаш неотоплени помещения, излизаш от топлата стая и попадаш в ледения коридор, казваш къщата още няма изолация.
Мислил ли си къде ще е комина на котела, колко ще е висок и дали къщата няма да ти прави някакви завихряния и да имаш проблем с пушаци. От опит ти казвам да ползваш ППР с алуминиева мрежа вътре, тия новите стъклофибърни не съм ги ползвал и не мога да ти кажа нищо за тях, ако сложиш обикновени като се нагреят и се гънат като змии.
Тя тая зима свърши имаш много време да мислиш до следващата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2020, 11:38:10 
Активен
Аватар

По-добър вариант от котел в мазето няма, както каза коегата, навън не е работа.... не е газов или пелетен да не се обслужва, пелетния пак ама веднъж на ден...
В коридора и аз нямам радиатор поради липса на място, и затова вратата на хола ми не се затваря... сълбището не го отопляваме все пак е 4 етажна къща..
Защо не си направиш затворена система ? Не съм много наясно, но на кума е такава и никога не е имал проблеми... е все пак баща му е цял живот професионален параджия...

"Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо..." К.Иречек

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2020, 20:41:13 
Активен

Не ми се иска да мъкна вътре гориво, пък било то е пелети. колкото и да е, все ще има мърсотия и не ми се иска. Това е единствената причина. Пък и няма да ми е проблем да излизам било то и 2-3 пъти на ден да обслужвам, все пак ще ми е в двора, няма да ходя през преспи :)
Иначе малко ме притеснява затоврената система, все още помня как миналата зима, като се прибирахме, видяхме една жена как излезе от двора си и започна да вика по комшията за помощо, понеже тръбите на парното почнали да се пукат.
Четох различни теми по форуми, но просто самата система не ми е ясно- къде има клапани, от къде са отклоненията и прочие, просто самия проект ми е сложен, с прокарването ще се справя. Междудругото решил съм да изкопая канали и да положа тръбите в стената, за да не се виждат. Не знам това доколко е удачно, но имайки предвид, че в стената ще са само цели парчета тръба, предполагам няма да е проблем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2020, 21:07:07 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: edemy2001
nautilus33 написа:
...Пък и няма да ми е проблем да излизам било то и 2-3 пъти на ден да обслужвам, все пак ще ми е в двора, няма да ходя през преспи :)...

В къщата на тъста ми има локално парно направено 1980-та година. Лека му пръст на тъста! Тъщата е с алцхаймер. Сега като отидем там да се грижим за нея няколко дни всеки месец (през останалото време е ангажимент на балдъзката, която живее на няколко километра) се налага аз да се занимавам с парното. Честно казано ако ми се налага да ходя по двора при 20 - 50 см. сняг, ще го зарежа и ще караме с духалките и конвекторните ел. печки. Ако е на дърва се зарежда на всеки час до два максимум. С въглища преди години се слагаше на 2 до 3 часа. Отопляема площ приблизително 100 кв.м. Котлето от около 8 год. е Viadrus 25 kW., преди това беше самоделка.
Та не пренебрегвай ходенето по двора за зареждане!!!

тел: 0879326382

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2020, 21:38:42 
Активен
Аватар

edemy2001 написа:
Та не пренебрегвай ходенето по двора за зареждане!!!

Също така постоянното излизане навън на студа от топлата къща не е много здравословно...

"Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо..." К.Иречек

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2020, 09:13:00 
Активен
Аватар

:ха: :ха: :ха: Хахахахаах
Колеги, не се сдържах ама...преди години тоалетните бяха отвън, сега много нежни станахме. Баси...

В нашия етаж например спалните не се отопляват! Имам радиатор, и така и не се пуска крана.
Децата още като малки спяха и още спят на студено без никакви печки. Единствено ако е голяма студ, се пуска нещо за лека смяна на въздуха и се изключва при лягане.
Проблеми от здравословен характер няма никой. Съседите до нас спят и зимата на отворен прозорец...
Та...само да споделя мнение.
Малко капризни станахме,... :drinks:
В отопляемите стаи държим около 19гр. Дъщерята ходи по къс ръкав, големия син /вече не живее с нас/ в своето жилище също държат около 19 гр а са с малко дете няма и годинка.
И никой не е кихнал.
Та за едно излизане на двора...хмммм

Панайот Бърдарски 0887 60 77 22

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2020, 09:23:15 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: edemy2001
Да, ама за кенефа ходиш два пъти на нощ (примерно), а за дърва 5 - 6 пъти. И не е толкова за студа, а за удобството.

тел: 0879326382

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Май 2020, 01:42:45 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: crez
Ето ти моето котелно,две години карах на дърва и въглища,сега съм на пелети,горелка Ламборджини с вътрешен термодатчик,рахат работа. Два пъти в седмицата пълня бункера и така и чистя с прахосмукачка. http://www.e-kak.info/forum/viewtopic.php?f=311&t=3386&hilit=%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%B8

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2020, 19:08:46 
Активен

А каква площ отопляваш, че толкова рядко пълниш бункера. И били споделил какъв е разхода спрямо отоплението на дърва и въглища, след като си ползвал и двата варианта.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]