Екак - Как? Какво? Къде? Защо?

Намери или сподели решението на проблема си!
Дата и час: 08 Мар 2021, 06:39:31

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2021, 12:37:33 
Активен

Никове в други форуми: Същия като тук .
Блока е правен 1963-64 година и на 30 юли 1964 г се нанесохме в апартамента , където живея и сега.
Някои плочки пропаднаха след прокопаване траншея за кабели от трафопоста за общото табло на блока в друг вход.
Има разкривени по стълбите , а някъде може да се повдигнали от корени на две дървета.
Днес повдигнах една от плочите на стълбите и се оказа ,че под нея има някакъв бетон, докато на други места няма. Вероятно е излята основа и върху нея са редени плочките.
Има и напукана площадка пред входните врати, като единия ъгъл се е разпукнал. Трябва след почистване от мозайката и от отчупеното парче, да се направи кофраж и излее бетон.

Идеята ,която ни идва с няколко от комшиите, да се извадят старите плочки , да се почисти под тях и да се насипе филц, пясък или сипица.
По- сложно е със стълбите, не съм го правил и затова питам тук ,как да подходим.
За площадката при врата мислим да изчистим мозайката до основи и ако е към 4-5 см това което е паднало, да го подравним и наредим плочки , които да се залепят с някакво флексово лепило.
Предложение има да закупим плочки и инертния материал и да потърсим бригада, но ако не стане ,ще викаме неволята и ще се захващаме.
Ето снимки

Прикачени файлове:
CIMG4906.JPG
CIMG4906.JPG [ 1.57 MiB | Прегледано 136 пъти ]
CIMG4907.JPG
CIMG4907.JPG [ 1.28 MiB | Прегледано 136 пъти ]
CIMG4908.JPG
CIMG4908.JPG [ 1.53 MiB | Прегледано 136 пъти ]
CIMG4909.JPG
CIMG4909.JPG [ 1.53 MiB | Прегледано 136 пъти ]
CIMG4910.JPG
CIMG4910.JPG [ 1.64 MiB | Прегледано 136 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2021, 23:59:34 
Активен

Тоше не се захващайте с тези стари плочки. Истината е изриване на всичко и отливане на армиран бетон.На вилата също имах едни такива плочници. Не стига че пропаднаха ами и постоянно треволяци между тях. Игребах пясъците и пръста до нужното ниво старите плочки за пълнеж една скара и го залях.
На предишната ми работа така отремонтираха плочника около една голяма сграда. Знам само че сметката с реденето на плочките идваше на същата с бетона. Даже имаше нови плочки на склад. Направиха го щампован от горе все едно си е плочник.. Как точно го правиха не съм гледал защото излязох отпуска. И си беше станало перфектно. Даже бяха подложили и мембрана под бетона. Влагата която се просмукваше покрай основите след някоя година изчезна. А мнението на специалистите които се произнесоха защо е станало така е че пропаданията са от водата която не се отвежда далече от сградата и каквото и да се прави само това е решението.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Фев 2021, 00:23:04 
Активен
Аватар

Тоше, имам една зла идея : тия дето са на последните две снимки да си ги оправят жителите на първия етаж дато са си направили допълнителни тераси :)
а за стълбите : имам гадното чуство че пръстта в основата им е пропаднала на някъде

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Фев 2021, 09:18:03 
Активен

Никове в други форуми: Същия като тук .
Пропадането на плочките точно пред входната площадка е заради траншеята с кабели, където земята се е слегнала, въпреки трамбоването.
Корени са повдигнали плочка долу в ляво под стълбите / на първата снимка , но не се вижда/и ние мислим до там да подновим с нови плочки.

Балконите ги нямаше, но към 1980 г ,съседите правиха постъпки в общината или друга институция и си извадиха планове и разрешителни , да си построят балкони.
Те не са толкова виновни, тези 56 години са достатъчен период от време плочките да се измвтнат, да остареят и да се напукат. Когато се нанесохме да живеем, плочници нямаше, правиха ги 1965 година и вероятно не е се е слегнала тогава земята а и дали са трамбовали, не се знае, тогава такива машини не си спомням да съм виждал.
Съседния вход/среден за блока/ беше в много по- лошо състояние. Площадката я заляха с бетон преди десетина години, като я гледахме , видяхме че има пукнатини и до няколко години ще трябва пак да я правят.
Ще гледам още за отговори, отворил съм няколко сайта с описания и живи и здрави , след два месеца ще се почва, докато не е много топло и докато има все още някаква влага в земята, така препоръчват в два сайта.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]