Екак - Как? Какво? Къде? Защо?

Намери или сподели решението на проблема си!
Дата и час: 11 Авг 2020, 10:43:51

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Май 2020, 10:46:12 
Активен

pipilica написа:
.... може ли нов мотор да има аксиален луфт на коляновия вал

Може много неща,зависи в кой ситайски гараж е правен,или все пак е от завод.На китайските мотори тип Хонда този луфт зависи от дебелината на гарнитурата на ангренажния капак.По-дебела-повече луфт.Имал съм обратния проблем при Гардения-събрали си моторчето и то затегнало.Виждаше се,че гарнитурата на капака им е правена,не е фабрична,но явно от много тънък материал.Сложихме малко по дебела и всичко си дойде по местата.Но минимален луфт на студен мотор е добре да има,защото вала прави топлинни разширения.Всъщност на практика този луфт на нищо не пречи,основните лагери са съчмени и са с хлабина върху вала,влизат си на ръка и върху нов вал.Виж-при генератора,ротора е захванат директно към коляновия вал и аксиалния луфт поразмества четките.Ако доживее да поостарее и направи каналчета по пръстените може да започне да чупи четки,ама едва ли...По-добре не пипай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2020, 11:06:44 
Активен

ivanovbg написа:
Инверторния генератор е като алтернатор - произвежда прав ток който инвертора го прави на променлив. Де факто честотата не зависи от оборотите. В зависимост от натоварването се вдигат оборотите. И все пак е 1200вата и 50 кубика. Над 230грама на конска сила за час си е завишен в сравнение с четиритактовите. Те са около 160.
:drinks:

Щом е 1200 W,двигателя трябва да 2kW и отгоре.... И правилно е с по-висок разход,двутактовия е с доста по-ниско КПД.
На мен такава комбинация ми е стара идея,защото с това разполагам в неограничен избор-алтернатори,а пък имам налични малки двигатели.Та да си въртя авто алтернатор и да зареждам акумулатор/и,а с инвертор или директно от акумулаторите да ползвам енергията.Това всеки може да си го направи,120-150А алтернатори под път и над път.Алтернатора си саморегулира напрежението,всички малки двигатели си имат регулатори и сами си подават и отнемат газ при промяна в товара.Даже стойката ми е готова,ама тока не ми е спирал от години,имам и аварийно захранване на парното,по палатки не ходим и ха днес,ха утре...Такава система с нисковолтов алтернатор спокойно и безопасно може да се закача и на мотофреза,като се откачат работните ремъци,два хубави кабела до акумулатор отстрани,приличен инвертор и газ на техниката.Има доста модели алтернатори,които стартират сами при развъртане и не изискват никакво външно управление.Даже са с отложен старт-възбуждат няколко секунди след развъртането,което е удобство за спокоен старт на двигателя.Е,с това преобразуване в крайна сметка ще има по-голям разход,но нито ще зависи от качествата на акумулатора по време на самата работа,нито ще се правят излишни вложения.А с хубав акумулатор,като се следи напрежението генератора може да се припалва периодично,а постоянно да се черпи ток с малка мощност.И така...По този начин предполагам може да се допълва и соларна система,когато си зависим само от нея.При липса на достатъчно слънце,да се дозареждат акумулаторите надвечер....Варианти има.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2020, 11:27:02 
Активен
Аватар

Те най-малките китайски гаражчета, побират без проблем парка на СО МАТ :ха:

Иначе и аз залитнах преди време по агрегатите. Бях взел едно бъдгет, уж 1,1 kw, ама на перфоратор 800 w, издъхваше :ха: Разкарах го бързо и ми върнаха парите...После взимах от един приятел, едно руско, от тия военните. То бачкаше яко, обаче вибрации, шум и разход на гориво.....И не на последно място, фитнеса докато го запалиш....После взех един дизелов втора ръка, пак от военните, трифазен 32кw...от него бях най доволен, но дойде един момент, в който само заемаше място и си ръждясваше кротко, та се наложи да го пусна за продажба...Последно взех Хонда 2,3 kw, монофазен, четиритактов, с дистанционно палене, авр и хиляда други ненужни за мен екстри....освен донякъде дистанционното, също втора ръка. Като шум и разход, най приличен от всичките досега, доволно работеха по два перфоратора, или средно голям къртач, но си искаше по литър, литър и половина на час...тия дето миришат бензина, съм чувал и аз, ама никога не съм виждал :)
Ако беше писал преди десетина дни, щях да ти го предложа, но го продадох. Според мен, не избървай да купуваш, ако имаш възможност, поизчакай, винаги може да излезне нещо прилично, на добра цена. Пред чисто нов лъскав и натруфен, бих предпочел някой неугледен и очукан, но от доказала се марка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2020, 22:45:24 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: Геренски, Кугер
Някой може ли да ме осветли какъв генератор да заприходя? Не става въпрос за мощност, а за начина на произвеждане на енергията. Т.Е. инвертор или класически.
Ще захранва 2 ТВ-та, 2 лаптопа, DVR, 3 LED лампи, 3 ECL такива, 20W LED прожектор /последните два вида са дворно осветление, може и без тях/. Остават двата проблемни консуматора - фризер и хладилник. Те са по около 100W, но ме притеснява пусковия ток.
Всъщност, това на което съм се спрял е около и над 2 KW, задължително със стартер, че "камшика" не е много за мен.
Основно въпроса е инвертор или класика, кое е по-подходящо.
Мисля за инвертор, но вашето мнение е важно за мен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2020, 01:40:43 
Активен

А ТВ-тата кви са колко харчат, по време на криза, разбирай няма ток, мое да се лишиш от единя телевизор за сметка на хладилника. Инверторния генератор си го представи като да закачиш един UPS на генератора на колата. Колко време ще си без ток, е тва е Божа работа, ама все пак често ли спира и за по колко време. Лично аз ако трябва пак да купувам ще си взема дизел околко 4-5 kW щото не се знае знае ли се ко ши става. Тоя дето го имам го паля в краен случай ако много се налага да имам ток.
Да не мислиш че инверторния е по-качествен от нормалния дето направо ти дава 230 волта 50 херца, пък и не знам инверторните колко им е синусидален тока или е модифициран такъв и как ще се отрази това на мотора на хладилника.

Ся да тии кажа и за един комшия който полива с една бензинова помпа, пали на бензин и като позагрее мотора спира бензина и пуска газ от бутилката с един вентил с врътка отгоре, така регулира оборотите, и цел ден бръмчи на газ, ама е истински Брикс от едно време. Моя го пробвах и работи добре на газ само дето е трудно да се регулират оборотите като се натовари, треба си система няква, ма ще я измисля ако ми дое ецето на зад...а.
Та така, акъл мое да ти дам но да ти препоръчам нещо не мога.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2020, 01:55:05 
Активен
Аватар

pipilica написа:
Ся да тии кажа и за един комшия който полива с една бензинова помпа, пали на бензин и като позагрее мотора спира бензина и пуска газ от бутилката с един вентил с врътка отгоре, така регулира оборотите, и цел ден бръмчи на газ, ама е истински Брикс от едно време. Моя го пробвах и работи добре на газ само дето е трудно да се регулират оборотите като се натовари, треба си система няква, ма ще я измисля ако ми дое ецето на зад...а.
Та така, акъл мое да ти дам но да ти препоръчам нещо не мога.

Не знам брикса, ама китайците нямат никакъв проблем на газ... то аз не познавам някой да полива на бензин, знам един дето като си тръгва от нивата сипва определено количество бензин като таймер, като свърши и спира поливката :D

"Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо..." К.Иречек

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2020, 03:26:49 
Активен

То никой мотор няма проблем с газта, проблема е че помпата има постоянен товар и като нагласиш оборотите и си бръмчи, агрегата като го натовариш и сам си дига оборотите и ако е на газ и няма система да пусне повече или ще угасне или ще ти падне много напрежението. На времето като нямах още ток на местото където живея бях взел едни правен агрегат и неговия мотор нямаше автоматична компенсация на оборотите, та трябваше да заварявам едни тръби за поливане и агрегата на трактора и електрожена и като почна да заварявам жената даваше газ на мотора, кви форсажи му правеше докато свикне да връща бързо жилото в правилната посока като дигна електрода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2020, 08:07:50 
Активен
Аватар

Никове в други форуми: Геренски, Кугер
Значи да си поставя въпроса така - кой тип генератор дава по чиста синусоида? Да се съобразя с това при избора.
Много-много не вярвам на писаниците за качествата на дадена машина, затова търся мнение от хора с практически опит.

ТВ-тата са LED, сумарно нямат и 100W.

Преди тъмнозелените да освободят стълбовете от бакъра, малко да присвятка и хоп, няма ток. Понякога с часове.
Сега дали от новите кабели, или са монтирали по-съвременна апаратура в трафопостовете не зная, но тока спира по-рядко.
Отстраняването на проблема е тегава работа, свързана с доста телефонни разговори и чакане.

Миналото лято заради калпава нула една вечер се разигра напрежението, бях принуден да изключа цялото захранване. 12 часа бях без ток.
Те за това искам да си вържа гащите с генераторче.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2020, 10:23:33 
Активен
Аватар

Единствено, ти трябва хладилник. Ако нямаш кладенец, да си студиш питието....има и газови хладилници. За добър живот, ти са нужни дървени въглища за барбекюто, газов котлон, евентуално да си свариш нещо, или да го изпържиш.Всичко друго е излишно. :вино:

Офтопик:
ПП Ся, с тия мокрежи, сигурно са плъпнали охлювите...Дали да не си наловя една кофа?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]