Екак - Как? Какво? Къде? Защо?

Намери или сподели решението на проблема си!
Дата и час: 08 Мар 2021, 05:26:04

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2021, 15:38:43 
Активен

Ами и двете, т.е. хем искам да изравня тавана защото тук-там има кривини, хем с 2см фибран предполагам, че ще намаля топлозагубите към втори етаж. И ако след време вторият етаж не се отоплява, предполагам пак ще е плюс поставянето на фибрана, поне така си мисля.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2021, 16:51:01 
Активен

А това помещение ли е - на което ще слагате топлоизолация на стената отвътре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2021, 17:20:28 
Активен

От другата тема ли? да, спалня. Проблемът там е, че ако слагам външна изолация, постройката на комшията пречи и не позволява да се положи изолация на западната фасада от кота нула до към 1,5м от височината на първи етаж. И за това мисля да налепя фибран само на тази стена отвътре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2021, 22:05:57 
Активен

Аз бих сложил и на другата външна стена. При поставяне на топлоизолация от вътре - има проблем в зоните където се стиковат стена с вътрешна изолация и стена без такава. Подобно е и там където топлоизолираната стена граничи с тавана или пода на помещението. Така, че може би ще е добре да изолирате и другата външна стена (както и тавана), предполагам, че тя е и с прозорци - а това си е слабо място, по отношение на топлоизолацията. Може би ще е добре да използвате поне 3 см фибран - има такъв на дълги листове по 2,5 метра, специално за вътрешна топлоизолация с релефна повърхност и периферията е така изрязана, че листовете да се застъпват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Яну 2021, 23:14:00 
Активен

Точно това ме интересува и мен, понеже обичайно по периферията на тавана по външните стени над прозорци са бетонни пояси. Проблема е, че няма как да се изолира вътрешно само пояса, а за цялата стена не виждам смисъл, та си мисля дали да изолирам поясите и бетона по колоните външно с 10см фибран или каменна вата, а тухления зид с ЕПС за да се компенсират разликите в топлопроводимоста на различните материали..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2021, 12:07:14 
Активен

Конструкцията над прозорците – щурца, наистина често е с по-лоши топлоизолиращи качества от зида на стената. Ако прозореца отгоре граничи директно с бетонната греда на плочата – топлоизолиращите и качества са значително по-лоши. Но не са само това проблемите около прозореца. Обикновено дограмата е монтирана на вътрешния ръб на относително дебелия външен зид – това се смята по-доброто решение (и според мен е така). Пишете за топлоизолация от 10 см ЕПС. Около дограмата, отвора в стената обикновено се „обръща” с 2 см ХПС, по рядко с 3. Но дори да се "обърне" с 10 см ХПС (за което няма възможност по правило) – пак ще има повишени топлозагуби около прозореца – поради по-голямата топлоразсейваща повърхност и поради по-големия топлопренос през профилите на дограмата. Топлоизолирайки тази стена и от вътре – ще се компенсират до определена степен всички тези недостатъци. Тази вътрешна топлоизолация – обикновено припокрива и монтажа на дограмата и част от периферията на профилите. Друго – счита се за правилно отоплителното тяло да се монтира/постави под прозореца (и за това се има обяснение). Поради това тази повърхност на стената е доста по-нагрята (както и повърхността над прозореца). А това, комбинирано с горното – също повишава топлозагубите през тази стена, съответно допълнителната вътрешна топлоизолация – ги ограничава.
Често на бетонните елементи, излизащи на външната повърхност на стените – поставят ХПС при изолация с ЕПС. Той има малко по-добри топлоизолационни качества (но разликата е малка). Има значително по-ниска паропропускливост (от ЕПС) – което за външна изолация на стени се смята за недостатък. Има и значително по-ниска водопропускливост. Затова обикновено се използва за топлоизолиране на основите и участъците от стената граничещи с почвата. Тъй като е само една ивица – ниската му паропропускливост не е проблем (до колкото разбирам).
Офтопик:
Освен това – обяснение, което съм чувал – през лятото, когато в помещението се охлажда (с климатик, например), тези бетонни елементи (плочата или греди), поради по-добрата си топлопроводимост (и поради голямата си контактна повърхност с вътрешността на помещението – плочата на тавана или пода) са с по-ниска температура и евентуално може да се получи конденз на пари проникващи през топлоизолацията от външната страна на стената. (Не знам до колко е коректно такова обяснение.)
Поставянето на ред от минерална вата при изолация с ЕПС – се прави за защита от пожар, да се ограничи разпространението в слоя изолация (особено при многоетажни сгради – препоръчва се такъв слой на поне всеки два етажа). Но си има недостатъци. Не мисля, че е много удачно поставянето
и така на бетонните елементи. Но се получи много дълга реплика, сорри.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2021, 12:52:49 
Активен

Планирал съм цялата периферия на прозорците да е с 5см хпс с ширината на зида..в моя случай 25см Външно 10см хпс по бетонните елементи и епс върху "енергиините" тухли Младост .
П.П.Винаги, чета с удоволствие, точно вашите дълги постове.. :чета:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2021, 14:50:16 
Активен

На другата външна стена ще е малко сложно да сложа вътрешна топлоизолация, но ще опитам.
В момента таваните са бяла постна боя или вар, не съм сигурен. Доколко добре трябва да се измият за да хване монтажното лепило? естествено първо ще мина с грунд, преид да лепя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2021, 18:42:56 
Активен

По добре да каже/да се пита специалист.
(Не съм такъв и не съм се интересувал от това. :))
nikolov333 написа:
Планирал съм цялата периферия на прозорците да е с 5см хпс с ширината на зида..в моя случай 25см

Това "обръщане" - припокрива и слоя топлоизолация на стената. Предвидено ли е да го направите 5 см. Трябва размерите на дограмата да го позволяват. (От страни и от горе - не е особен проблем, стига да не изглежда грозно, но от долната страна може да покрие вентилационните отвори в профилите. А е добре да има възможност да се монтира и външна "подпрозоречна дъска" с достатъчен наклон. От горната страна е добре да се сложи "водооткапващ ъгъл с мрежа".)

Последна промяна Hursa на 22 Яну 2021, 19:26:51, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2021, 19:26:34 
Активен

Да предвидил съм ги, когато правиха стените.. Надписал съм с по 5см светлия отвор за монтаж на прозореца, а от доло на щурца заложих фибран още в кофража. Прозореца и перваза му реално ще се монтират в рамка от хпс 5см, подобно на каса..

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]